Czy wiesz, że

Dla kilku polskich elektrowni wodnych zbadano eksperymentalnie śmiertelność ryb przechodzących przez turbiny (Bartel, i in. 2002). W eksperymencie wpuszczano do komór turbin młode osobniki pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss) oraz troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta) o długości 12-23 cm (średnio 18 cm).
Dla małej elektrowni wodnej (MEW) w Trzebiatowie na Redze śmiertelność wyniosła 48,6-56,8%. Do tego obrazu należy dodać liczne obrażenia ryb, które przeżyły eksperyment, mogących mieć wpływ na ich przeżycie w późniejszym czasie (tzw. śmiertelność odroczona).

Jak wiadomo, śmiertelność ryb przechodzących przez komory elektrowni wodnych zależna jest od rodzaju turbiny, jej średnicy, prędkości obrotowej, wysokości piętrzenia oraz wielkości ryb i może wynosić od kilku do 100%. Im większa średnica turbiny, tym mniejszy wpływ na śmiertelność ryb. W pozostałych przypadkach zależność ta jest wprost proporcjonalna do wielkości parametru.

Do obrażeń ryb dochodzi na skutek następujących czynników: wzrost i gwałtowny spadek ciśnienia, kawitacja, uderzenia, ścinanie, ścieranie oraz turbulencja. Na śmiertelność może również wpływać choroba dekompresyjna na skutek supersaturacji, tj. przesycenia wody poniżej piętrzenia azotem atmosferycznym.
Oceń artykuł: 
0
Brak ocen
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Kategoria: