Czy wiesz, że

Czy wiesz, że niedopuszczalne jest dorybianie rzek obcym materiałem genetycznym...?

Zasada ta dotyczy wszystkich gatunków ryb. Szczególnie jednak wrażliwe na domieszki obcych genów są naturalne populacje łososiowatych, a w szczególności pstrąga potokowego i jego odmiany fenotypowej - troci wędrownej. W licznych badaniach wykazano, że populacje te wykazują wysoki stopień polimorfizmu, pozwalający na adaptację do zmiennych, lokalnych warunków środowiskowych, przy  jednoczesnej odrębności genetycznej wobec sąsiednich populacji (zamieszkujących inne cieki), a nawet wobec populacji z tej samej rzeki, zamieszkujących inne, odmienne jej odcinki.

Niekontrolowane, w tym "dzike" dorybienia przeprowadzane przez nieświadomych miłośników ryb łososiwatych mogą szybko doprowadzić do utraty odrębności genetycznej rodzimych populacji, tym samym ich szczególnych zdolności przystosowawczych. W efekcie, poplacje te tracą zdolność do samodzielnego rozrodu, wzrostu bądź przetrwania w zmiennych, lokalnych warunkach środowiskowych. Zdarza się często, że na skutek naturalnych lecz sporadycznych zjawisk - bardzo wysoka lub niska woda, nagrzanie strumienia, okresowy, naturalny napływ substancji organicznych lub mineralnych etc. -  pstrągi znikają. Czasem zjawiska te są subtelne i niezauważalne. Mówi się wówczas w środowiskach wędkarskich o złym materiale zarybieniowym, "zanieczyszczeniu" trocią wędrowną, zrzuca się winę na kłusownictwo bądź zatrucia. Tymczasem wcale tak być nie musi. Pstrągi znikają w poszukiwaniu właściwych dla siebie warunków. Pamietajmy o tym szczególnie, bo te niezwykłe lokalne barwy, układy i kształty kropek, obyczaje i waleczność, które zna każdy wytrawny wędkarz, znikają na zawsze!

"czy wiesz, że...?" to stale rozbudowywany cykl krótkch artykułów o charaketrze edukacyjnym z zakresu elementarnej i nieco szerszej wiedzy ekologicznej, dedykowanych dla wędkarzy i innych osób, korzystających z zasobów rodzimej przyrody;

Oceń artykuł: 
5
Average: 5 (1 vote)
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Kategoria: