Rzeka Roku 2013

Klub Gaja ogłasza ogólnopolski konkurs Rzeka Roku 2013. Wspólnie zmieniajmy podejście do polskich rzek, które są głównym źródłem wody pitnej w naszym kraju! Szukamy inicjatyw, dzięki którym rzeki zostały na nowo okryte, uratowane, ochronione lub stały się symbolem ważnych wydarzeń społecznych czy osobistych. Szukamy miejsc nad rzekami, które wiążą się z przygodą, wzruszeniem, albo radością. Szukamy rzek – wizytówek lokalnych społeczności.

Termin nadsyłania zgłoszeń - do 30 maja.

Zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku mogą nadsyłać osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne, wszyscy, dla których rzeki są ważne. Ze zgłoszeń (przyjmowanych do końca maja 2013) kapituła wyłoni 11 finałowych propozycji. Najlepszą z nich wybiorą internauci w plebiscycie na Rzekę Roku na stronie www.zaadoptujrzeke.pl (wrzesień 2013 r.).

To pierwszy tego typu konkurs w Polsce. Każda społeczna inicjatywa związana z rzeką lub lokalnym potokiem, strumieniem czy jeziorem sprawia, że to miejsce przestaje być anonimowe, nieprzyjazne, a staje się rozpoznawalne. Ludzie kojarzą je z przyjemnymi emocjami, chętniej odwiedzają, a dzięki temu zaczynają czuwać nad tym by utrzymywać tam czystość i porządek - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja w wywiadzie "Rzeka to skarb".

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia. (Regulamin na stronie Klubu Gaja) Podczas gali w Warszawie statuetkę Rzeka Roku otrzyma zgłaszający i przedstawiciele władz samorządowych, na których terenie znajduje się rzeka - laureat.

Konkurs Rzeka Roku to nowy element programu Zaadoptuj rzekę, prowadzonego przez Klub Gaja od 2005 r. Dzięki niemu ponad 900 fragmentów polskich rzek, potoków, jezior, stawów znalazło swoich społecznych opiekunów. To osoby, organizacje, placówki oświatowe i samorządy, które podjęły się rzeczywistych działań na rzecz środowiska naturalnego. Klub Gaja zaprasza także do udziału w konkursach: Zaadoptuj rzekę i Polish Junior Water Prize (wraz z Międzynarodowym Instytutem Wody w Sztokholmie) i do wspierania ochrony polskich rzek. Tę możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego. Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną (już ponad 30 000 osób) wspierają wybraną przez siebie inicjatywę charytatywną.
W obszarze EKOLOGIA jest nią program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

źródło: http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/aktualnosci/@/rzeka-roku-2013

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

Oceń artykuł: 
0
Brak ocen
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Kategoria: 
Autor: