Policja z Białogardu w walce z kłusownictwem

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie, w dniach 9 - 18 listopada funkcjonariusze 3-krotnie zatrzymali sprawców nielegalnego połowu sieciami wędrujących na tarło troci i łososi. W pierwszym przypadku, z 9 listopada, jak można sądzić z informacji zamieszczonej na stronie internetowej, kłusownik nie zdążył jeszcze nic złowić. Bardziej spektakularne były 2 następne zatrzymania. W pierwszym, przy zatrzymanym znaleziono 10 ryb, w tym 4 trocie. W ostatnim, ujęto 5-ciu mieszkańców gminy Karlino, którzy złowili ponad 16 kg ryb łososiowatych, w tym łososia o wadze ponad 8 kg. Jak można wnioskować, sprawcy znani już byli wcześniej z uprawiania kłusowniczego procederu. Jeden z nich, podczas zatrzymania, naruszył nietykalność funkcjonariusza, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Reszta może liczyć na wyroki do 2 lat pozbawienia wolności, o ile sądy przestaną być pobłażliwe.

Jak podaje Komenda, funkcjonariusze, w trwającym obecnie okresie ochronnym ryb łososiowatych, niemal codziennie uczestniczą w akcjach skierowanych przeciw kłusownictwu ryb łososiowatych w dorzeczu Parsęty.

Choć liczba zatrzymań, przy skali kłusownictwa, jaki od lat obserwujemy w dorzeczu Parsęty, wydaje się symboliczna, to dobrze, że właściwe służby zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do problemu. Problemu, który przynosi co roku ogromne straty ekonomiczne, przyrodnicze oraz społeczne.


Oceń artykuł: 
0
Brak ocen
Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Rzeka: 
Miejscowość: