Metody

Dział przeznaczony dla wędkarzy, które rozpoczynają, bądź zamierzają rozpocząć swoją przygodę z rybami łososiowatymi.
 
W Polsce i w większości krajów do połowu ryb łososiowatych dopuszczone są wyłącznie przynęty sztuczne. Determinuje to metody połowu, sprowadzając je do metody muchowej, spinningowej oraz trollingowej, za to z wieloma ich formami i modyfikacjami.

Na wodach śródlądowych stosujemy głównie metodę spinningową oraz muchową. Trolling ma ograniczone zastosowanie i dotyczy wybranych jezior i zbiorników zaporowych, gdzie występuje troć jeziorowa (jedna z 3 form morfologicznych Salmo trutta), a metoda została dopuszczona na mocy lokalnych przepisów, zwykle za dodatkową opłatą.

W morzu, przy połowie z łodzi, możemy stosować wszystkie 3 metody, przy czym najczęściej stosowana i najskuteczniejsza jest metoda trollingowa, pozwalająca obłowić duże obszary wody na określonej, wybranej przez nas głębokości.

Przy morskich połowach z brzegu do dyspozycji mamy tylko spinning i muchówkę. Ponieważ trocie, łososie i pstrągi tęczowe żerują blisko brzegów, obie metody są równie skuteczne i mają swoich zagorzałych zwolenników.

Początkujących łowców salmonidów zapraszamy do lektury, a doświadczonych wędkarzy do przekazywania następnym pokoleniom swojej wiedzy i doświadczeń na łamach naszego, wspólnie tworzonego portalu.